Žaganje zamrznjega lesa z mobilno žago

Žaganje zamrznjega lesa v zimskem času, ko so temperature blizu ali pa celo globoko pod lediščem, lahko predstavlja precejšen izziv, še posebej za mobilne žage, kjer se žaganje izvaja neposredno na terenu. Vsebnost vlage v lesnih vlaknih povzroči, da je les delno ali pa v celoti zamrznjen. Posebej zahtevno je žaganje delno zamrznjega lesa, saj žagin list reže enkrat v zamrznjen drugič v nezamrznjen del lesa.

Da si čimbolj olajšamo delo, je potrebno mobilno žago in sam način žaganja zamrznjega lesa pripraviti za posebne razmere, zato smo pripravili članek, ki povzema bistvena področja, na katera moramo paziti pri žaganju takšnega lesa.

Priprava sistema za čiščenje / hlajenje lista

Po lastnih izkušnjah smo pripravili kratek napotek (check listo), katerega redno izvajamo. Odkar jo uporabljamo, nimamo težav pri sistemu čiščenja / hlajenja lista.

  • Z žage odstranimo rezervoar vode, ga v celoti izpraznimo ter odstranimo.
  • Rezervoar napolnimo s proti zamrzovalno tekočino za pranje stekel (odporno vsaj do -20 stopinj C). Lastniki mobilnih žag iz ZDA svetujejo, da se namesto tekočine za pranje stekel uporablja proti zamrzovalna tekočina za hlajenje motorjev. Osebno vidim v tem določeno prednost (tekočina se ne peni), vendar pa imam resne zdravstvene in tudi ekološke pomisleke (etilen glikol je namreč strupen!).
  • Rezervoar postavimo nazaj na žago.
  • V sistemu čiščenja / hlajenja lista (cevi, elektromagnetni ventili itd.) se zagotovo nahaja še nekaj vode, ki jo je potrebno »izriniti« iz sistema. To naredimo tako, da aktiviramo kontakt žage, kontrolnik hitrosti pomika postavimo v izhodiščno stanje (0) in aktiviramo kontrolnik hoda.
  • Kontrolnik hoda naj bo aktiven toliko časa, dokler iz cevi na koncu »rolerja« ne priteče obarvana proti zamrzovalna tekočina.
  • S tem smo lahko prepričani, da je vsa voda iz sistema »izrinjena« in ne bo prišlo do mehanskih okvar elektro ventila, prav tako tekočina ne bo zamrzovala v posodi, ceveh itd..

Uporaba žaginih listov namenjenih za zamrznjen les

Ne glede na to, ali žagamo mehak ali trd les, velja pravilo, da v zimskem času žagamo ves les z istim načinom in isto tehniko kot trdi les. Za žaganje zamrznjenega lesa izberemo liste z manjšim kotom. Proizvajalec Woodmizer ponuja liste s koti 4, 7, Turbo 7 in 9 stopinj.

V Sloveniji žal vsi zgoraj omenjeni Woodmizer listi niso na voljo, se pa z gospodom Gregorjem Piko (hvala Grega) trudimo, da bi dobili 7 stopinjske žagine liste dimenzije 0,42” x 1 ¼.

Če mogoče koga zanimajo listi še z manjšim kotom (4 in Turbo 7), mi javite (info@mobilnazaga.com) in bom poskušal narediti uvoz neposredno iz ZDA.

Natančno spremljanje hitrosti pomika in kvalitete žaganega lesa

Ko žagamo globoko zamrznjen les, je potrebno paziti predvsem na to, da je hitrost pomika žagine glave enakomerna skozi celoten hlod. Izogibati se moramo temu, da bi se nam hitrosti pomika žage spreminjala, saj se bo hitro zgodilo t.i. »plavanje« lista.

V primerjavi z žaganjem pri normalni temperaturi (pomlad, poletje in jesen), mora biti hitrost pomika žagine glave počasnejša. Prav tako je potrebno še bolj natančno spremljanje kvalitete žaganega lesa ter po potrebi zmanjšanje hitrosti pomika žagine glave in menjava žaginega lista.

Po zaključku pisanja tega članka, smo našli video posnetek, ki prikazuje celotno pripravo sistema za čiščenje / hlajenje lista, ki smo ga opisali na začetku članka. V osnovi je zadeva popolnoma enaka, kot smo jo opisali mi, z izjemo, da je v video posnetku prikazano delovanje na ameriški različici žage LT50.

Video posnetek si lahko ogledate spodaj.

About the author: Dejan Klančar