Razrez hlodovine za kozolec v Letušu

V začetku decembra smo pri naročniku Janiju iz Letuša v Savinjski dolini izvajali razrez hlodovine na terenu. Odločil se je namreč, da bo obnovil manjši kozolec, kar je spoštovanja vredna odločitev.

Kozolec je namreč lesena, s strani odprta stavba za sušenje žita in trave, značilna za slovensko podeželje in arhitekturo. Kozolce delimo na enojne in dvojne kozolce. Približno 80 % vseh kozolcev najdemo v Sloveniji. Najdemo pa jih tudi na severovzhodu Italije in jugu Avstrije, saj tam živi slovenska manjšina (vir:wikipedija).

(Vir:wikipedija)

Za naročnika smo žagali tako les za ostrešje (lege, špriovci, tramovi, škarje itd), kot tudi raznovrstne letve, deske colarice in plohe.


Jani je imel zelo lepo hlodovino smreke, zato je bilo žaganje pravi užitek. Na spodnjih slikah je hlod smreke, ki mu v mobilni žagi DAJK pravimo kar “kapitalec”. Tako namreč poimenujemo najdebelejši hlode naročnika (tako kot ribiči največje ribe) iz katerega smo narezali precejšen delež letev 50/40, desk itd.

Delo je potekalo izredno tekoče zaradi uigranega tima z Janijem na čelu (Miro, Klemen in ostali), ki so s svojo mehanizacijo hitro odvažali in privažali les.

Na koncu žaganja je teren izgledal kot da nismo nič delali, saj so uporabili čisto ves lesni material (krajnike, žamance in tudi žagovino). Popolna izraba lesnega materiala in možnost vpliva naročnika pri samem žaganju sta ena izmed ostalih prednosti razreza hlodovine na terenu z mobilno žago DAJK.

Res smo se imeli fino, saj je bilo poleg dela v pavzah tudi precej heca in vzpodbujanja na račun hladnega vremena.

Po objavi tega članka se nam je javil gospod Jani in nam poslal slikice obnove njihovega kozolca. Z njegovim dovoljenjem objavljamo slike pred in po obnovi.

About the author: Dejan Klančar